Кваліфікація: перукар. ПРМ -3, ПРВ-4, ПРМП-17

ПРМ -3, ПРВ-4, ПРМП-17



Повторити по загальнопрофесійному блоку теми: 
"Миючі засоби. Шампуні"
"Засоби для миття і ополіскування волосся"
У кого відсутні конспекти з тем є можливість дописати.

Кваліфікація: перукар

Наступний урок

Модуль ПЕР-П.1 Оволодіння основними навичками укладання волосся

Код ПЕР-П.1.1 Тема: Засоби для укладання та закріплення волосся
План.
1. Класифікація засобів для укладання волосся за призначенням.
2. Засоби для закріплення укладання волосся.
3. Вимоги до якості та правила використання.

ЗАВДАННЯ: 
1. Опрацювати тему (зробити в зошиті міні-конспект);
2. Ознайомитися в інтернеті з асортиментом засобів та їх характеристикою.


Засоби для укладання та закріплення волосся

В наш час існує багато різноманітних засобів для укріплення зачіски: лаки, воски, гелі, креми для волосся та  інші.
Лак для волосся – більш розповсюджений засіб для моделювання зачіски. З усіх фіксуючих засобів він був винайдений першим
Історія. 
Лак для волосся був вперше розроблений і виготовлений в 1940 році компанією Chase Products Company ліванським іммігрантом Chakchay Tanios, заснована в Брудві, штат Іллінойс (англ. Broadview, Illinois). Перший лак  для волосся  являв собою етиловий спирт  з  різноманітними смолами, що звісно зберігало зачіску на  достатньо довго, але ціною цього могла б бути сверблячка шкіри голови, сухість волосся. З проміжком часу  виробники змінювали зміст лаку для волосся, роблячи його більш  безпечнішим – додаючи масла дерев, тварині жири, смоли. Пізніше у лак  для волосся  почали додавати парфум для приємного запаху волосся.
Хімічний склад
Лаки для волосся, які застосовуються в перукарнях, повинні мати альдегідно-квітковий запах, добре маскуючий запах самого лаку і освіжуючий повітря в приміщенні. Існує зверх 200 рецептур лаків для волосся.
У лаків і фіксаторів для волосся, які упаковані в аерозольний диспенсер наступний склад:
-         плівкоутворюючі речовини - смоли (сополімери: акрилові,  вінілацетату, поліуретанові або похідних полівінілпіролідону. Основними інгредієнтами є полімери вінілпіролідону і вінілацетату в концентрації від 2 до 5 %.), 
-         розчинники - ізопропіловий спирт, етанол або вода (спирти швидко висихають), 
-         пластифікатори - суміш шеллаку і сополімеру,
-         пропеленти - суміш фреону-11 і фреону-12 (50:50): 60 %,
-         ароматичні речовини (0,8 %),
-         спеціальні добавки - хлористий метилен, який одночасно є і розчинником і пропелентом; силіконові олії, які додають волоссю блиск і краще захищають волосся від УФ-променів. 
Заходи безпеки в роботі з лаком для волосся
Спрей може бути звільнений із спрей-пляшкиаерозольного диспенсера через форсунку.
Лак для волосся не повинен потрапити в очі, а аерозолі туману не повинні вдихатись. Вихід вмісту аерозольного диспенсера не повинен стикатися з вогнем. Контейнери мають бути захищені від прямих сонячних променів і температур вище 50 °C.
Асортимент лаку для волосся
                 
Лаки бувають нормальної та сильної фіксації. Лак сильної фіксації використовується, коли потрібно зафіксувати кожну прядку, нормальної – для природнього закріплення зачіски.
         Існують також лаки гнучкої фіксації. Вони можуть бути корисними для тих, хто бажає створити ефект      “ струменевого ” волосся. Зафіксована при допомозі цього лаку зачіска постійно рухлива, але при цьому прядки волос не плутаються та не виглядають не зачесаними.
         Лаки здатні не тільки закріпити зачіску, але й надати волоссю гарні відтінки. При розпилені таких лаків стержень волосся рівномірно покривається фарбою. Відтіночний лак помітно оживляє зачіску  і підходить для вечірки.

Виконати завдання №2.



Гель для волосся — перукарський продукт, який використовується для стилізованого укладання волосся, додання жорсткості волоссю, фіксації волосся, зокрема в певних типах зачісок, як жіночого так і чоловічого волосся.
Історія. Замість гелю для волосся раніше використовували жир (вершкове масломаргарин), пиво або цукрову воду для укладання волосся.
Являє собою драглисту речовину. Основними компонентами його є плівкоутворювальні полімери ( катіонові)  які обгортаються навколо волосся (на відміну від лаку для волосся), що призводить до зміцнення волосся під дією своєї структури, коли лак лише полегшує формування волосся.
Деякі типи гелів включають барвники для тимчасового фарбування волосся, включаючи неприродні кольори, пов'язані з різними субкультурами, наприклад, такі як готична мода.
Гель для волосся використовується в основному з коротким, але почасти і з довгим волоссям. В даний час дуже популярний, особливо серед молодих людей. Гелі будь-якої фіксації призначені для укладки не дуже пишних зачісок, і абсолютно не підходять для кучерявого волосся. Вони роблять волосся важчим на вигляд, надають йому ефекту гладенької поверхні, позбавляючи зачіску об'ємності.

Тверді воски – не самі популярні, але практичні продукти. Воски роблять волосся пластичними й піддатливими (розділяють прядки, пригладжують короткий пушок).
Пластичність виробу надають натуральні воски, смоли й парафін. До складу також додають зволожуючі, захисні та навіть дезинфікуючі речовини.
Віск у баночці – це своєрідний напівфабрикат, потребуючий певної обробки перед застосуванням, тобто його потрібно розігріти у руках.

Крем ефективно живить волосся завдяки природнім протеїнам. Регулярне застосування до і після миття голови надає волоссю здоров'я, м'якість та природній блиск.

Виконати завдання №2.

Наступне заняття

Модуль ПЕР-П.4 Виконання хімічної завивки волосся за класичною технологією

Код ПЕР-П.4.1 Тема: Препарати для хімічної завивки

План.
1Препарати для хімічної завивки
2. Вимоги до якості та правила використання.

ЗАВДАННЯ: 
1. Опрацювати тему  (зробити в зошиті міні-конспект)

ПРЕПАРАТИ ДЛЯ ХІМІЧНОЇ ЗАВИВКИ

Хімічна завивка — це перукарська послуга з довготривалого завиття волосся із застосуванням хімічних препаратів. Сучасні технології, постійне вдосконалення рецептів хімічних препаратів перетворили завивку в найпродуктивніший спосіб впливу на об'єм і тип волосся.

Принцип дії та основні стадії процесу завивки залишаються незмінними — хімзавивка впливає на структуру волосся, «перебудовує» його для набуття нової форми.

Хімічний розчин для виконання завивки діє на кератин, послаблює цистинові зв'язки між клітинами, внаслідок чого волосся піддається деформації. Новоутворена форма волосся задається конструкцією коклюшок і закріплюється за допомогою фіксатора, який поновлює цистинові зв'язки.

Майже всі препарати для хімічної завивки створюються на основі тіоорганічних сполук (тіогліколенова кислота). Такі сполуки дають змогу вплинути на структуру волосся.

Важливою характеристикою хімічних препаратів для перукарських робіт є показник концентрації іонів водню рН. Лужний розчин викликає пом'якшення і набухання волосся, кислий — скорочення і затвердіння. Лужні препарати для виконання хімзавивки застосовуються для здорового волосся всіх типів. Вони швидко проникають у волосся, забезпечують стійку завивку.

Кислотно збалансовані препарати, рН яких нижчий від лужних, менш шкідливі для волосся. Дія кислотно збалансованого перманенту значно м'якша. Така суміш потрапляє у волосся повільніше, ніж лужна, процесс завивки триває довше. Завиток виходить менш пружний, а сама завивка не така стійка. Кислотно збалансовані препарати застосовують при слабкому, крихкому від природи, фарбованому волоссі.

Незалежно від основи — лужної, кислотно збалансованої або нейтральної, кожна фірма, яка випускає препарати для хімічної завивки, пропонує, як правило, декілька видів препаратів:

— для жорсткого волосся, яке важко піддається хімічній обробці;

— для нормального волосся;

— для пористого волосся, яке підлягало дії окисних засобів;

— для блондованого та меліруваного волосся.

Сьогодні широко рекламується і впроваджується в роботу перукарів біозавивка — нова технологія завивки, заснована на застосуванні інноваційних препаратів, які містять біологічні компоненти (наприклад, білок цистеїн), м'яко діють на волосся та шкіру.

У процесі роботи необхідно точно дотримуватись інструкції з використання обраного препарату. Відмінності у дії можуть бути не тільки у препаратів різних фірм, а й у кожному наступному поколінні препаратів однієї фірми.

Професіонал має знати і розуміти процеси, за виконання яких він бере на себе відповідальність. Обираючи новий препарат, обов'язково звертайте увагу на його склад. Недостовірна інформація або її відсутність можуть завдати шкоди здоров'ю клієнта і вашій репутації.

Фіксатори хімічної завивки зупиняють процес взаємодії з волоссям засобів для хімічної завивки та закріплюють форму завитка.

Готові фіксатори можуть бути концентровані та неконцентровані.

Концентровані фіксатори маркуються на упаковці позначкою 1+1 і в процесі ну суміш потрібно змити водою, а від хімічної завивки

цим препаратом відмовитись.


Одночасно з перевіркою реакції шкіри на подразнення необхідно перевірити

реакцію волосся на дію на нього препарату для завивки.


При огляді волосся слід звернути увагу на його стан. У разі, коли

волосся піддавалось сильному знебарвленню чи фарбуванню хімічними

барвниками, потрібно перевірити його на розрив. Якщо волосся в сухому

стані легко розривається, завивку виконувати заборонено.



На наступне заняття

Модуль ПЕР-П.3 Оволодіння основними навичками фарбування волосся

Код ПЕР-П.3.1 Тема: Фарби для волосся

План.
2. Фарби для волосся
3. Вимоги до якості та правила використання.

ЗАВДАННЯ: 
1. Опрацювати тему (зробити в зошиті міні-конспект)

Фарби для волосся

 Залежно від принципу взаємодії з волоссям, складу та кінцевого

результату фарбування барвники поділяють на групи.

 

1. Барвники першої групи

До цих барвників належать препарати для блондування, освітлювання та

знебарвлювання волосся.

Освітлювальний засіб діє на роговий шар волосся. Його лужний компонент

відкриває луски; засіб проникає всередину, вступає в реакцію з

натуральним пігментом волосся, окиснює його. Пігмент утрачає свій колір,

повністю або частково руйнується, набуває здатності розчинятися у воді,

вимивається з волосся, залишаючи в ньому порожнини. Окисник руйнує також

кератинові зв'язки волосся, тому освітлене волосся стає легшим і

ламкішим. Процес блондування має поетапний перебіг, колір пігменту

міняється так: червоний, червоно-оранжевий, оранжевий, жовто-оранжевий,

жовтий, світло-жовтий.

За допомогою барвників першої групи виконують такі перукарські операції:

—  освітлення — зміну природного кольору волосся на півтону, декілька

тонів (як самостійну або підготовчу операції з фарбування волосся)

— знебарвлення — повне освітлення до надання кольору «блондин» (як

самостійну або підготовчу операції з фарбування)

—  протравлювання — видалення з волосся штучних пігментів попереднього

барвника перед наступним фарбуванням; підготовка сивого та темного

волосся до фарбування світлими барвниками;

— мелірування — освітлення окремих пасом волосся;

—  балаяж — освітлення кінчиків волосся (як самостійну або підготовчу

операцію).

 

Барвники першої групи випускаються у вигляді порошкових відбілювальних

засобів (препаратів типу «Блондоран») з окисниками.

Порошки можуть утворити пил під час змішування з окисником або бути

безпиловими.

Виробники випускають готові до використання окисники у вигляді:

—  прозорої рідини з концентрацією перекису водню 6, 9 і 12% (препарати

типу «А — ксид»);

— кремоподібних емульсій з концентрацією 4, 6, 9 і 12%, що містять

лікувальні й ароматичні добавки (препарати типу «А — ксон»).

 

Барвник та окисник змішують до отримання суміші однорідної консистенції.

Якщо освітлення волосся виконують за допомогою пергідролю, то потрібний

розчин готують із 30% пергідролю. Наприклад, для отримання 100 мл

9-% перекису водню потрібно взяти 30 мл 30-% пергідролю, 70 мл води (100мл-30мл = 70мл).

2. Барвники другої групи

За допомогою барвників другої групи, або хімічних барвників, досягають

повної (кардинальної) зміни кольору волосся на тривалий час.

На відміну від барвників першої групи, хімічні барвники можуть

освітлювати волосся на 3-4 тони, освітлювати волосся й одночасно

фарбувати його у бажаний колір, робити колір волосся світлішим або

темнішим від натурального.

 

Хімічні барвники складаються з двох компонентів: фарбуючого препарату й

окисника.

Під час операції фарбування здійснюється окиснення пігменту волосся,

його перетворення у безбарвну речовину з одночасною активізацією

штучного пігменту фарбуючого засобу й отриманням нового кольору.

Взаємодія барвника волосся відбувається у такій послідовності: під дією

барвника волосся відбувається у такій послідовності: під дією

лужних компонентів фарбуючого засобу розкриваються луски волосся,

барвник проникає всередину, окисник освітлює натуральний пігмент і

проявляє штучні пігменти барвника, молекули якого в процесі реакції

значно збільшуються і заповнюють порожнини волосся.

 

Хімічні барвники застосовують для надання таких перукарських послуг:

— фарбування в новий колір;

— фарбування «тон у тон»;

— тонування освітленого волосся;

— відновлення відтінку;

— фарбування відрослих коренів;

— фарбування сивого волосся;

— кольорового мелірування — фарбування окремих пасом. 

Безумовними перевагами  хімічних барвників  є  їх  висока

 стійкість проти дії зовнішніх чинників, впливу води, сонця, повітря,

можливість отримання нових насичених кольорівта нюансів, зафарбовування

й тонування сивого волосся.

 

Препарати для фарбування виготовляють кремоподібними або у вигляді

густої рідини; вони комплектуються готовими до застосування окисниками.

Останнє покоління хімічних барвників високотехнологічне, забезпечує

стійкий результат і водночас максимально зберігає структуру волосся.

До складу кремоподібної фарби вводять речовини, які забезпечують

оптимальне зчеплення елементів фарби зі структурою волосся, оптичні

речовини для надання волоссю блиску. Окисники пропонуються у вигляді

стабілізуючих препаратів, які регулюють рівномірне виділення кисню

протягом усього часу взаємодії барвника з волоссям, забезпечують

насиченість кольору та рівномірність покриття барвником. Останнім часом

щодо барвників волосся застосовуються терміни «перманентні» та

«напівперманентні».

Перманентні барвники можуть надавати волоссю необмеженої кількості

відтінків і повністю зафарбовувати сивину. Для цих барвників характерне

застосування окисників 3, 6, 9 та 12% концентрації залежно від стану

волосся та бажаного результату процесу фарбування.

Напівперманентні барвники надають волоссю природного відтінку, але мають

нетривалу дію, швидко вимиваються. Напівперманентні барвники:

— затоновують сивину;

— сприяють посиленню кольору волосся;

— надають волоссю блиску та сяяння.

 

Барвники змішують з окисником 1- та 3% концентрації.


3. Барвники третьої групи

Барвники третьої групи — фізичні барвники без окисника, поверхнево діють

на волосся або проникають крізь кутикулу й огортають зовнішній шар

кортексу, не взаємодіючи з пігментом волосся. Ці засоби дають змогу

тимчасово змінити колір, досягти фарбуванням ефекту «тон у тон» або

темнішого тону, а також посилити відтінок світлого волосся. Барвником

третьої групи освітлити волосся не можна. Стійкість цих фарб залежить

від структури волосся. У здорове волосся фізичні фарби не проникають

глибоко і змиваються на 6-8 миття. Пористе й ушкоджене волосся тримає

колір довше. Волосся, фарбоване відтінковим барвником, втрачає

яскравість повільно, тому не виникає різкого контрасту з відрослими

коренями. Фізичні барвники доцільно застосовувати:

— коли потрібно додати насиченості кольору волосся, але небажане

використання фарби з окисником;

— щоб затонувати початкову сивину, небажану жовтизну;

— щоб надати волоссю відтінку після освітлення та мелірування. До

барвників цієї групи належать тонуючі шампуні, бальзами,

пінки, ополіскувачі для волосся.

Відтінкові шампуні мають подвійну дію: ними миють волосся та неглибоко

фарбують його. Такий шампунь наносять, як правило, на вологе волосся.

Застосування тонуючих шампунів на темному волоссі не дає помітного

ефекту. Сивому волоссю надається тільки відтінок, насиченість якого

залежить від часу витримки препарату.

Відтінковими бувають пінки для укладання волосся, їх наносять на чисте

вологе волосся за допомогою гребінця або щітки, рівномірно розподіляють

уздовж пасом і вкладають. Дія барвника минає при черговому митті

волосся

4. Барвники четвертої групи

Натуральні барвники рослинного походження діють аналогічно

відтінювальним барвникам, тобто вони проникають тільки у зовнішній шар

волосся, однак утримуються міцніше, особливо при систематичному

застосуванні. Вони не можуть радикально змінити колір, але посилюють

відтінок, поліпшують стан волосся, лікують шкіру голови. Для фарбування

і догляду за волоссям використовують різні рослини та їх частини —

корені, стебла, листя, квіти, плоди, кору.

Кориця, хміль надають волоссю золотистого відтінку; липа, шавлія, зелені

волоські горіхи — рудувато-коричневого; лушпиння цибулі —

яскраво-золотистого або коричневого; ромашка м'яко освітлює волосся;

ревінь може надати світлому волоссю русого або мідного відтінку; чай,

какао, кава змінюють колір волосся на червоно-коричневий, каштановий.

Особливо відомі та широко застосовуються серед рослинних барвників хна і

басма.

Хна — порошок жовто-зеленого кольору, готовий до використання. Бажаний

результат фарбування залежить від часу витримки фарбувальної суміші та

натурального кольору волосся. Отримують різноманітні відтінки —

золотисті, руді, світло-каштанові.

Порошок басми має сірувато-зелений колір. Фарбує у темні кольори —

зелений, зелено-синій, тому самостійно у чистому вигляді не

використовується. У поєднанні з хною басма застосовується ширше, дає

різні відтінки від світло-каштанового до синьо-чорного.


Перевірка знань:

Тестування за кваліфікацією "Перукар"



Тема: Засоби для догляду за шкірою
ЗАВДАННЯ:
1. Переглянути навчальний фільм "Старіння шкіри".
2. Дати  письмові відповіді на поставлені запитання по фільму.
3. Занотувати "Етапи догляду за шкірою обличчя"
4. Занотувати презентацію "КРЕМИ"
ЗАПИТАННЯ:
1. Коли з'являються перші признаки старіння шкіри?
2. З якого віку потрібно доглядати за шкірою?
3. Сім ворогів нашої шкіри.
4. Як впливає мило на шкіру обличчя?
5. З яких шарів складається шкіра?
6. Скільки клітин за день втрачає шкіра?
7. Яке значення мають природні  гормони колаген та еластин?
8. В чому відмінність нічних зволоджуючих засобів для шкіри від денних?
9. Які правила зберігання косметичних засобів?
10. Чи можна користуватися препаратами із різних ліній косметики?
11. Чи потрібно міняти крем час від часу або потрібно користуватися одним і тим самим засобом?
Етапи догляду за обличчям:
1. Демакіяж (плавлячі креми, міцелярна вода)
2. Очищення (пінки)
3. Тонізування (лосьйони, тоніки)
4. Зволоження (креми)
5. Спеціальний догляд (пілінг за допомогою скрабів, застосування масок)
Перевірка знань
Тестування по засобам для догляду за шкірою











Коментарі

Популярні публікації